St. Francis girls, SLP/SA boys win NSC track and field championships

St. Francis girls and Spring Lake Park/St. Anthony boys took home top honors in North Suburban Conference track and field championship contests which ended last night (Thursday).

Maggie Ewen took home the gold with a North Suburban Conference record-setting girls’ discus throw of 172-7. Ewen also won the shot put gold with a meet record 48-foot throw. File photo by Bill Jones

Maggie Ewen took home the gold with a North Suburban Conference record-setting girls’ discus throw of 172-7. Ewen also won the shot put gold with a meet record 48-foot throw. File photo by Bill Jones

Maggie Ewen of St. Francis threw the discus nearly six feet farther than anyone ever had before, setting a meet record and winning the championship discus throw with a toss of 172 feet 7 inches during the meet staged at Irondale High School.

Ewen’s throw sailed past second-place finisher Spring Lake Park/St. Anthony’s (SLP/SA) Haley Keenan, who threw 109 feet 4 inches.

Ewen also competed in shot put and took home the gold with a record throw of 48 feet.

In the 3200-meter NSC championship run, Allie Picard, a senior from SLP/SA, took third with a time of 12:09.39. Picard finished fourth in the 1600-meter run with a time of 5:38.32.

In girls’ long jump, Ann Hunt, of St. Francis took second place with a leap of 15 feet 11 inches. Hunt would later take third place in the triple jump, clearing 34 feet 8 inches.

In high jump, SLP/SA teammates Samantha Cady and Anna Benson each jumped 4 feet 8 inches for sixth and eighth place, respectively.

St. Francis girls claimed first, second and third place in the triple jump, with Jessica Justin clearing 35 feet 9.25 inches, Bailey Demar jumping 35 feet 1 inch, and Ann Hunt clearing 34 feet 8 inches.

In the 100-meter dash, SLP/SA’s Natalie Pawlyshyn won third place, crossing the line in 13.11.

Finishing just one half second behind Irondale’s Kianna Carter in the 200-meter dash, Jessica Justin of St. Francis claimed silver in that race with a time of 26.64.

Kirsten Whitney of SLP/SA took home third in the 300-meter hurdles with a time of 49.95. She finished fourth in the 100-meter hurdles. She later cleared 9 feet 6 inches to claim third place in pole vault.

St. Francis girls’ 800-meter relay team won the gold with a time of 1:47.79, while the St. Francis 4×100-meter relay team finished second, less than half second behind Chisago Lakes, who beat the meet record for the race with a time of 50.53.

In the wheelchair 1600-meter race, Jolyne Super of SLP/SA took home first place with a time of 8:41.35.

Boys’ results

In the 110-meter boys’ hurdles qualifying round, CJ Janu, of SLP/SA, set a meet record, breaking the tape in 14.56. St. Francis’ Micah Kortan finished a close second, just one second behind Janu.

Janu then won the 300-meter hurdles qualifying round with a time of 39.61, a two full seconds faster than any other competitor in the qualifying rounds.

In the finals, Janu finished .09 behind the 110-meter hurdle winner Ben Ojika of Irondale, who bested his own meet record for the win with a time of 14.80.

In 300-meter hurdle action, Janu beat Ojika by nearly a full second, winning the race with a time of 39.61 to Ojika’s 40.51.

David Shadduck of SLP/SA took home gold in the 200-meter dash with a time of 22.32. The 100-meter dash had Shadduck crossing the line in second place with a time of 11.218.

Shadduck also claimed second in the 400-meter dash, finishing just ahead of teammate Tyler Greaves.

In the 800-meter run, Grant Olsen of St. Francis and Isaac Krause of SLP/SA finished second and third with times of 2:03.55 and 2:04.48 respectively.

Olsen beat Michael Rosenberg of SLP/SA in the 1600-meter run, taking home the gold with a time of 4:35.98 to Rosenberg’s 4:36.86.

In the boys’ 3200-meter NSC championship run, SLP/SA teammates Chris Lawson, Michael Rosenberg and Jake Ajax finished first, second and fourth in the race with times of 10:02.62, 10:13.91 and 10:16.52 respectively.

SLP/SA relay teams took home first and second place in the 800-meter relay and the 4×100-meter relay respectively. In 4×400-meter relay action, SLP/SA took third.

SLP/SA beat St. Francis in the 4×800-meter relay race, winning gold in that event with a time of 8:28.92 to St. Francis’ 8:29.22.

In high jump, Robert Ben of SLP/SA took home third place with a jump of  6 feet 2 inches.

In boys’ triple jump NSC championship action, sophomore Eji Ejiya, of SLP/SA, finished second when he cleared 43 feet 2.5 inches.

Teammate junior Connor Keefe finished fifth with a jump of 42 feet 4.5 inches.

In shot put finals SLP/SA’s Daulton Olinger finished fourth with a throw of 46 feet 1 inch.

In pole vault, Wayne Ruble, of St. Francis, and Bryant Lymburn, of SLP/SA both cleared 12 feet 6 inches and finished fifth and sixth, respectively.

For complete North Suburban Conference Track and Field Championship results visit www.raceberryjam.com.

Sue Austreng is at
sue.austreng@ecm-inc.com

Comments Closed

up arrow