Runners enjoy home course comfort at Rum River Invite

Anoka cross country enjoyed the second of its three home meets with the Rum River Invite Sept. 12.

The girls placed fifth among the field of 15 teams, 13 points behind Armstrong, while 12th-ranked Mounds View won the team title with four runners among the top 14 finishers.

Members of Anoka boys’ cross country take off from the start line of the Rum River Invitational at Anoka Sept. 12. The Tornadoes placed 11th as a team, 9 points behind 10th place Benilde-St. Margaret’s.

Members of Anoka boys’ cross country take off from the start line of the Rum River Invitational at Anoka Sept. 12. The Tornadoes placed 11th as a team, 9 points behind 10th place Benilde-St. Margaret’s.Photo by Bill Jones

Anoka seniors Lexi Fritz and Lindsey Gast gave the team two top 17 finishes. Fritz was 13th in 15:30.5 and Gast was 17th in 15:43.9. Freshmen Maria Kalkman and Isabelle Brezinka finished 23rd and 38th, respectively.

Anoka boys placed 11th, nine points behind Benilde-St. Margaret’s, which was 10th. Northwest Suburban Conference foe and ninth-ranked Robbinsdale Armstrong won the race, three points clear of fifth-ranked Mounds View and eight points ahead of Totino-Grace.

Cretin-Derham Hall senior Jacob McDermott, ranked third in Class AA, won the race in 15:45.4, 15 seconds ahead of Totino-Grace Joe Louiselle.

Anoka senior Lexis Fritz, left, guided the Tornadoes around the course south of Anoka High School on Sept. 12 with a 13th place finish in 15:30.5. Classmate Lindsey Gast placed 13th in 15:43.9 as the Tornadoes finished fifth as a team, 13 points behind fourth place Armstrong.

Anoka senior Lexis Fritz, left, guided the Tornadoes around the course south of Anoka High School on Sept. 12 with a 13th place finish in 15:30.5. Classmate Lindsey Gast placed 13th in 15:43.9 as the Tornadoes finished fifth as a team, 13 points behind fourth place Armstrong.Photo by Bill Jones

Anoka senior Jeff Barstow led the team with a 34th-place finish in 17:38.4. Senior Brian Kraemer was 56th and junior Mark Leonard was 57th.

Applejack Invite

Andover and Coon Rapids were part of the 18-team field at the Lakeville North Applejack Invite Sept. 13.

Rosemount won the team title over Northwest Suburban Conference favorite Centennial by 37 points.

Andover was one point behind Lakeville South and Coon Rapids was 17 points behind Andover.

Andover ran without top runner Chris Meados, but sophomore Alex Lorimer scored a 27th-place finish in 17:03.3 and junior Nathan Engstrom was 39th in 17:16.

Anoka senior Jeff Barstow placed 34th overall in 17:38.4 to lead the 11th place team and meet host Tornadoes at the Rum River Invite, Sept. 12.

Anoka senior Jeff Barstow placed 34th overall in 17:38.4 to lead the 11th place team and meet host Tornadoes at the Rum River Invite, Sept. 12.Photo by Bill Jones

Coon Rapids seniors Jackson Bednar and David Dujmovic placed 11th and 45th, respectively. Bednar finished in 16:38.6 and Dujmovic in 17:20.1.

Andover girls were 14th in a field of 20 teams, six points behind 13th-placed Farmington.

Senior Maddie McKeefry was 17th in 15:04.8 to guide the team with sophomore Katie Breuckman 64th in 16:05.8 and freshman Alysse DeFoe 91st in 16:44.0.

Jason Olson is at
jason.olson@ecm-inc.com

up arrow
No Thanks